Spillet om magten
Klassetrin: 7.-10. klasse + ungdomsuddannelser
Hvordan laver man en aftale, hvad kræves det at besidde magten, og hvem har muligheden for at stille sig i spidsen?
I dette forløb spiller vi om magten, og eleverne får indsigt i, hvem der havde magten i vikingetidens samfund, hvordan den udspillede den, og om der er noget af det, der går igen i dag.
Forløbet starter med en rundvisning, hvor de bl.a. hører om vikingetidens hierarki, magt- og samfundsstruktur. Derefter inddeles eleverne i tre slægter, der alle skal gøre sig fortjent til at overtage magten i Ripa. Det kræver flere ting, f.eks. viden om loven og at kunne afsige domme, at man er god til idrætterne, og at man står sammen i slægten. Man skal også tænke og handle taktisk og forstå at skabe alliancer og aftaler med andre - og måske kende det rette tidspunkt til at løbe fra dem igen.
Spillet slutter med, at magten er blevet fordelt, og der (forhåbentligt) er ro i Ripa. Herefter reflekterer vi over hvilke ligheder og forskelle der er med nutidens magtstrukturer.
Praktiske oplysninger
- Klassetrin: 7.-10. klasse + ungdomsuddannelser
- Antal deltagere: Maks. én klasse eller 20 elever + lærere
- Varighed: 2 timer og 15 minutter
- Fag: Historie, samfundsfag og idræt
- Periode, folkeskoler i Esbjerg Kommune: I marts og april, alle hverdage. I maj-oktober, mandage og fredage
- Periode, alle andre skoler: I marts-oktober, alle hverdage
- Booking: Benyt venligst bookingformularen nederst på denne side.
Pris (2025)
Folkeskoler i Esbjerg Kommune:
- Gratis
Alle andre skoler:
- Entré pr. barn 3-13 år DKK 60
- Entré pr. voksen fra 14 år DKK 125
- Undervisningsforløb kr. 1.650 for gruppen
- Ved køb af dette forløb får de to første voksne fra institutionen gratis entré!
Forløbets mål
Målet med dette undervisningsmateriale er at give eleverne:
- Et indblik i vikingetidens hierarki, samfunds- og magtstruktur samt anledning til at perspektivere oplevelsen i forhold til nutiden.
- Anledning til at forholde sig til kulturgeografiske processer, der danner grundlag for menneskers levevilkår.
- Læring om deres egen styrke og formåen, og at de ser sig selv og andre med nye øjne.
- Plads i et nyttigt fællesskab, hvor samarbejde, samvær og venlighed er ønsket og påkrævet.
Forberedelse til besøget
- Tal med eleverne om, at de skal deltage i et rollespil om samarbejde.
- Inddel eleverne i tre lige store grupper inden besøget. Hver gruppe skal fungere socialt og bestå af begge køn.
- Medbring praktisk tøj og fodtøj alt efter vejret. Forløbet foregår udendørs eller i uopvarmede vikingehuse.
Booking
Benyt venligst bookingformularen nedenfor.
Hvis I har spørgsmål til forløbet, er I velkomne til at kontakte os på tel. 75 411 611 eller skrive til booking@ribevikingecenter.dk